Adam Karol Rose, znany również pod swoimi pseudonimami, takimi jak Adam-Charles Rosé, Adros czy A.R., jest postacią znaczącą w polskiej historii gospodarczej i politycznej. Urodził się 10 sierpnia 1895 roku w Nałęczowie, a zmarł 9 listopada 1951 roku w Paryżu, co sprawia, że jego życie obejmowało niezwykle dynamiczne i pełne wyzwań czasy, które miały wpływ na kształtowanie się współczesnej Polski.
Rose był nie tylko ekonomistą, ale również angażował się w sprawy polityczne. Pełnił funkcję wiceministra przemysłu i handlu, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój gospodarki kraju oraz jego wpływu na politykę przemysłową w Polsce. Jego działalność na tym polu miała istotne znaczenie w kontekście odbudowy kraju po okresie wojennym.
Życiorys
Adam Rose przyszedł na świat w rodzinie Karola, pierwszego polskiego konsula generalnego w Berlinie, oraz Anny z Leów. W domu tym wychował się również jego dwóch braci: Edwarda, który zdobył tytuł doktora nauk ekonomicznych oraz Jerzego, podporucznika Wojska Polskiego, który niestety zginął w bitwie pod Hrubieszowem. W wieku ośmiu lat przeprowadził się z rodziną do Berlina, gdzie jego edukacja nabrała rozpędu. Już w 1906 roku podjął naukę w Gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Poznaniu. W 1910 roku dołączył do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana i przekształcił się w jego prezesa w latach 1913/14.
Jego dalsza kariera akademicka związana była z studiami z zakresu ekonomii politycznej na berlińskiej Wyższej Szkole Rolniczej, gdzie rozpoczął pracę jako asystent SGGW w Warszawie. W czasie studiów aktywnie uczestniczył w Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, a także brał udział w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Po uzyskaniu doktoratu, w latach 1919-1922 pracował w Międzynarodowym Biurze Pracy przy Lidze Narodów.
W 1929 roku, jako docent Politechniki Lwowskiej, uzyskał habilitację, a równocześnie wykładał także na SGGW, specjalizując się w polityce agrarnej oraz polityce rolnej w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1 stycznia kolejnego roku objął stanowisko dyrektora w Departamencie Ekonomicznym Ministerstwa Rolnictwa, gdzie pracował nad planami polityki antykryzysowej. W obliczu kryzysu gospodarczego był również współinicjatorem powstania Bloku Rolnego skupiającego eksporterów żywności z Europy Środkowo-Wschodniej.
Będąc przewodniczącym Stałego Komitetu Studiów Ekonomicznych Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Adam Rose aktywnie uczestniczył w międzynarodowych konferencjach dotyczących koordynacji eksportu żywności oraz redukcji konkurencji. W wyniku różnic w poglądach na temat polityki rolnej z ministrem J. Poniatowskim, odszedł z resortu rolnictwa. 20 sierpnia 1936 roku został mianowany wiceministrem w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, gdzie zainicjował prace pozwalające na akcelerację uprzemysłowienia Polski.
Jego wkład w prace rządu obejmował także działania na rzecz zorganizowania obrony kraju. Jako przedstawiciel rządu w Lidze Narodów, referował kwestie dotyczące wolnego handlu oraz zarządzania surowcami. Z upoważnienia ministra Józefa Becka miał również omówić aspiracje kolonialne Polski, jednak skupił się na zapewnieniu terenów dla polskich Żydów.
Uczestniczył w negocjacjach mających na celu rozwinięcie współpracy gospodarczej między Polską a Francją przed wybuchem II wojny światowej. W obliczu konfliktu zbrojnego, zlecono mu zorganizowanie ewakuacji technicznego zaplecza armii, a po opuszczeniu ojczyzny, pracował na Uniwersytecie Polskim Zagranicą w Paryżu. Jako sekretarz Polskiego Czerwonego Krzyża, niosąc pomoc uchodźcom, musiał uciekać do Szwajcarii w obawie przed Gestapo.
W latach 1942-1945 Rose prowadził wykłady dla internowanych polskich żołnierzy oraz współredagował encyklopedię „La Pologne 1919–1939”. W tym okresie napisał również kilka prac pod pseudonimem, w tym „W poszukiwaniu drogowskazów gospodarczych” i „Na przełomie”, które dotyczyły polskiej polityki gospodarczej.
Po zakończeniu wojny, Adam Rose pełnił rolę doradcy Ludwika Grosfelda w resorcie żeglugi, reprezentując Polskę w komisjach ONZ. W 1949 roku, z powodów politycznych, zmuszony był do kolejnej emigracji, a ostatnie lata swojego życia spędził w Paryżu, borykając się z problemami ekonomicznymi oraz łamiącym się zdrowiem. Będąc członkiem Académie des sciences morales et politiques, nieustannie działał na rzecz ekonomicznej integracji Europy.
W życiu osobistym, 26 listopada 1921 roku, ożenił się z Lucie Martin, z którą doczekał się dwojga dzieci: Stefana oraz Marii Skuncke.
Ordery i odznaczenia
Adam Rose, jako wybitny ekonomista, otrzymał liczne odznaczenia, które stanowią wyraz uznania dla jego działalności i osiągnięć. Poniżej znajdują się wyróżnienia, które otrzymał w trakcie swojej kariery:
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadany 10 listopada 1938,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 8 listopada 1930,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany 10 listopada 1928,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 5 sierpnia 1947,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Krzyża Orła, nadany w Estonii w 1934,
- Krzyż Komandorski Orderu Legii Honorowej z Francji,
- Krzyż Komandorski Orderu Leopolda z Belgii,
- Krzyż Komandorski Orderu św. Sawy z Jugosławii.
Książki
Adam Rose był autorem wielu znaczących dzieł dotyczących problematyki ekonomicznej i społecznej Polski, zwłaszcza w kontekście rolnictwa oraz sytuacji społecznej po I wojnie światowej. Oto niektóre z jego najważniejszych książek:
- Kwestia robotników rolnych ze szczególnym uwzględnieniem stosunków wielkopolskich. (P-ń, 1919 r.),
- Bilans handlowy ziemi byłej dzielnicy pruskiej. (W-wa, 1920 r.),
- Międzynarodowa Organizacja Pracy. Jej cele, budowa i działalność. (W-wa, 1923 r.),
- Reformy rolne w Europie Środkowej po wojnie światowej. (W-wa, 1925 r.),
- Le probléme agraire en Pologne. (W-wa, 1926 r.),
- Ochrona przemysłu cukrowniczego i ziemniaczanego w ustawie o wykonaniu reformy rolnej. (W-wa, 1928 r.),
- Możliwość naprawy polskiego ustroju rolnego za pomocą ustawodawstwa agrarnego. (W-wa, 1929 r.),
- La polityque Polonaise entre les deux guerres. Un aspect du problème europpèen. (1945 r.).
Oprócz książek, Rose przyczynił się do rozwoju jawnym praktycznych informacji w dziedzinie agronomii i ekonomii, publikując praktyczne artykuły w licznych czasopismach. Jego wpływ na życie gospodarcze był szczególnie widoczny w jego roli jako współzałożyciela miesięcznika „Rolnictwo”, w którym od 1928 roku wykładał swoje poglądy. Dodatkowo, od 1934 roku pełnił funkcję naczelnym redaktorem tego wydania.
Jako redaktor, był również zaangażowany w redagowanie wielu innych czasopism, takich jak:
- L’agriculture polonaise,
- Vierteljahrshefte der polnischen Landwirtschaft,
- Gazeta Polska,
- Przemysł i Handel,
- Polska Gospodarcza,
- Przegląd Gospodarczy,
- Polityka Narodów,
- L’Est Européen Agricole,
- La Revue de Politique Etranègre,
- Revue Internationale du Travail,
- Review of Polish Law and Economics,
- Kultura.
Jego wkład w te publikacje sprawił, że stały się one ważnym źródłem wiedzy i analizy dotyczącej polskiej ekonomii oraz życia społecznego w trudnych czasach pierwszej połowy XX wieku.
Przypisy
- Adam Karol Rose [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 29.06.2022 r.] .
- Jerzy Rose [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 29.06.2022 r.] .
- M.P. z 1947 r. nr 122, poz. 774 „za wybitne zasługi położone przy organizacji życia gospodarczego”.
- Uroczyste dekoracje w Min. P. i H.. „Codzienna Gazeta Handlowa”. Nr 270, s. 2, 26.11.1938 r.
- M.P. z 1938 r. nr 258, poz. 592 „za wybitne zasługi w służbie państwowej”.
- M.P. z 1930 r. nr 260, poz. 351 „za zasługi na polu rozwoju rolnictwa przez nawiązanie trwałych międzynarodowych stosunków gospodarczych”.
- M.P. z 1928 r. nr 260, poz. 631 „za zasługi na polu nauki, rozwoju rolnictwa i administracji agrarno-społecznej”.
- Wolna Wszechnica Polska. W: Szkoły wyższe Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: 1930, s. 312.
- Dr. Rose – wiceministrem przemysłu i handlu. „Gazeta Lwowska”, nr 191 z 22.08.1936 r.
- a b c d e f Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938, s. 626–627. [dostęp 29.06.2022 r.] .
Oceń: Adam Rose (ekonomista)