Bochotnica to interesujący obszar na mapie Nałęczowa, który łączy w sobie bogatą historię i malownicze otoczenie. Wzgórza i doliny tej niewielkiej części Nałęczowa są świadkiem dziejów sięgających IX i X wieku, kiedy to powstała tutaj pierwotna osada. W XIV wieku miejscowość przekształciła się w wieś parafialną, co znacząco wpłynęło na jej rozwój.
W 1962 roku Bochotnica została włączona do administrowanego obszaru Nałęczowa, co przyczyniło się do jej miejskiego charakteru. Fragment miasta leży nad dwiema pięknymi rzekami:Bochotniczanką oraz Bystrą, które nadają tej miejscowości wyjątkowy klimat. Dodatkowo, należą do niej takie ulice jak: Bochotnica, Cynkowska, Graniczna, Łąkowa, Słowicza, Wojciechowska oraz Grzegorza Wójcika.
Warto podkreślić, że w drugiej połowie XVI wieku Bochotnica była wsią królewską, umiejscowioną w powiecie lubelskim, co z pewnością wpływało na jej znaczenie regionalne. Dziś miejscowość jest sołectwem gminy Nałęczów, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie tego urokliwego regionu.
Historia
Bochotnica to wieś o bogatej historii, która w dokumentach pojawia się po raz pierwszy w 1350 roku. W tym czasie nosiła nazwę „Bochotnicza”, a w kolejnych latach zmieniała swoją nazwę. W roku 1470–80 była zapisywana jako „Bochotnycza Maior”, co oznacza „Bochotnica Większa”, natomiast w 1529 roku pojawia się w dokumentach jako „Bochothnycza episcopalis”, co przekłada się na „Bochotnica Biskupia”. Z końcem XVIII wieku wieś została określona jako „Bochotnica Kościelna”.
Wieś pierwotnie była własnością królewską w tenucie Kazimierz, a od 1523 roku przeszła w ręce szlacheckie, stając się dziedziczną własnością. Nie bez znaczenia jest fakt, że zachodnia część miejscowości, w której znajdowały się folwark i pałac, już od 1772 roku była znana jako Nałęczów. Natomiast wschodnia część, obejmująca kościół parafialny oraz zabudowania chłopskie, zachowała nazwę „Bochotnica”.
W latach 1867–1928 Bochotnica była częścią gminy Drzewce, a w latach 1929–1954 przynależała do gminy Nałęczów, znajdującej się w powiecie nowoaleksandryjskim oraz puławskim. Początkowo obszar ten był częścią guberni lubelskiej, jednak od 1919 roku przynależał do województwa lubelskiego. 14 października 1933 roku Bochotnica weszła w skład gromady o nazwie Bochotnica w gminie Nałęczów, która obejmowała wieś oraz kolonie Antopol Nr 1, majątek Antopol oraz posiołek Bochotnica.
W czasie II wojny światowej Bochotnica została włączona do Generalnego Gubernatorstwa, przynależącego do dystryktu lubelskiego, Kreis Pulawy. W 1943 roku liczba mieszkańców wynosiła 853. Po wojnie, miejscowość wróciła do województwa lubelskiego, wchodząc w skład gminy Nałęczów w powiecie puławskim jako jedna z 11 gromad.
W wyniku reformy administracyjnej wprowadzającej zmiany w gminach w jesieni 1954 roku, Bochotnica została włączona do nowo utworzonej gromady Nałęczów. 1 stycznia 1957 roku wieś została wyłączona z gromady Nałęczów i dołączona do osiedla Nałęczów, co oznaczało, że Bochotnica stała się integralną częścią miasteczka. Na koniec tej burzliwej historii, 30 czerwca 1963 roku Nałęczów uzyskał status miasta, co formalnie przekształciło Bochotnicę w obszar miejski.
Tenutariusze królewscy
– W 1429 roku odnotowano dwóch Krystynów oraz Warsz z Ostrowa. Każdy z nich miał swoje znaczenie w kontekście terenów Bochotnicy.
– Rok 1430 przyniósł Warszowi tytuł kasztelana lubelskiego, co podkreśliło jego pozycję w regionie.
– W 1443 roku Grot, tenutariusz kazimierski, przekazał Bartoszowi z Moszny prawa do użytkowania Bochotnicy.
– Elżbieta, wdowa po Warszu, dominuje w 1451 roku, co wskazuje na wpływ kobiet w ówczesnym systemie feudalnym.
– W 1468 roku Jan Kazimierski, oficjał lubelski, przekazuje część majątku w Bochotnicy swojemu bratu Grotowi z Ostrowa, co wskazuje na praktyki rodzinne w zarządzaniu majątkiem.
– W latach 1470-80 tenutariuszem był Mikołaj Kazimierski herbu Rawa, który utrzymywał folwark na 7 łanach kmiecych oraz dwie karczmy i dwóch zagrodników. Takie gospodarstwa stanowiły fundament lokalnej gospodarki.
– W 1491 roku Mikołaj z Ostrowa, piastujący funkcję kasztelana bieckiego i starosty lubelskiego, był kolejnym ważnym właścicielem Bochotnicy.
– W 1501 roku bracia Jan i Andrzej z Samborca oznajmili, że król rekompensował im prawa do wsi Bochotnica, przyznawanej zgodnie z prawem, po Mikołaju z Ostrowa.
– W 1523 roku Zygmunt I wykazuje, iż Bochotnica staje się dziedzicznie nadawana Janowi, Pawłowi i Stanisławowi Samborzeckim, a później przysługuje Mikołajowi Samborzeckiemu.
– Lata 1551-53 przyniosły notację poboru z ½ łana kmiecego oraz młyna, a dziedzicznym wójtem był Jan Gawron, na tym samym ½ łanie.
– W 1787 roku zanotowano, iż wieś Bochotnica Kościelna, obecnie znana jako Nałęczów, otrzymała nazwę od herbu właścicieli Małachowskich. Folwark powstały w części Bochotnicy miał już ugruntowaną nazwę.
– Wieś była nadal wymieniana w 1905 roku jako „Bochotnica Kościelna” i podobnie w 1921 roku. W 1962 roku, po zamianie uzdrowiska Nałęczów w miasto, stara Bochotnica została włączona do nowego ustroju urbanistycznego, stanowiąc jego integralną część do dzisiaj.
Kościół i parafia w Bochotnicy – granice, powinności, osoby występujące w dokumentach
Parafia jest częścią archidiecezji lubelskiej.
– W latach 1350-54 kościół św. Mikołaja w Bochotnicy zapewniał dochód plebana w wysokości 1 grzywny, co wskazuje na znaczenie zbiorów w tym okresie.
– W latach 1470-1530 istniał kościół św. Jana Ewangelisty. Parafia obejmowała wsie takie jak Chruszczów, Cynków, Czasławice, Strzelce oraz Sadurki.
– W 1490 roku pleban zrzeka się dziesięciny w wysokości 7 ról kmiecych na rzecz opactwa świętokrzyskiego, a jego granice obejmowały m.in. południowe tereny do wsi Bątki oraz inne okoliczne miejscowości.
– W 1529 roku płacono dziesięcinę prepozytowi w Wąwolnicy, a plebanowi w Bochotnicy, co wyraża zaangażowanie w lokalny system finansowy.
– W latach 1531-33 okręg parafialny pozostał bez zmian, co podkreśla stabilność społeczności lokalnej.
Plebani
- W latach 1409-14 plebanem był Jakub,
- W latach 1414 plebanem był Jan,
- W latach 1418-25 ponownie Jakub,
- W 1440 roku był to Jan,
- W latach 1452-59 Jan Janiski,
- W latach 1477-90 plebanem był Hieronim.
Dawny właściciel
Mikołaj Samborzecki był właścicielem miasteczka Okrzeja oraz wsi Wola Okrzejska w województwie sandomierskim. W województwie lubelskim posiadał także wsie Bochotnicę, Jakubowice oraz Rudnik. W powiecie łukowskim miał części wsi Tchórzów i Wrzosów.
Samborzecki w swoich dobrach prowadził gospodarkę folwarczną, zajmując się także spławianiem zboża do Gdańska. Był zwolennikiem reformacji, co w kontekście jego działalności w Okrzei i Bochotnicy miał dalsze konsekwencje.
W Bochotnicy pozbył się księży, przejmując srebra oraz sprzęty kościelne, co ukazuje kontrowersyjny aspekt jego osobowości.
Nie wykazywał zainteresowania sprawami doktrynalnymi kościoła, co sugeruje jego większe zaangażowanie w kwestie ekonomiczne niż religijne. Mikołaj Rej poświęcił mu wiersz w „Zwierzyńcu”, co podkreśla rangę Samborzeckiego w ówczesnym społeczeństwie, a jego śmierć miała miejsce na przełomie lat 1565-1566, przed 8 lutego 1566 roku.
Przypisy
- a b Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 30.06.2022 r.]
- a b c d Sołectwo Bochotnica. naleczow.pl, 31.10.2015 r. [dostęp 29.06.2022 r.]
- Uchwała Nr XXXVIII/258/10 Rady Miejskiej w Nałęczowie z dnia 30.04.2010 r.. g.ekspert.infor.pl, 30.04.2010 r. [dostęp 30.06.2022 r.]
- a b c Bochotnica. slownik.ihpan.edu.pl. [dostęp 29.06.2022 r.]
- Bochotnica (Nałęczów), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880 r., s. 270.
- Michał Tarka: Dzieje Nałęczowa. Nałęczów: Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa, 1989 r., s. 55.
- Maria Stankowa. Sąd kasztelana lubelskiego w Wąwolnicy. „Rocznik Lubelski”. 13, s. 34, 1970 r.
- Stefan Wojciechowski: Atlas historyczny Polski. Mapy szczegółowe XVI wieku. T. 3: Województwo lubelskie w drugiej połowie XVI wieku. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1966 r., s. 36.
- Dzieje Lubelszczyzny. Marek Wawrzyniak (red. nacz.). T. 3. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983 r., s. 33.
- Bochotnica Kościelna. slownik.ihpan.edu.pl. [dostęp 29.06.2022 r.]
- Uchwała Nr 14 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z dnia 05.10.1954 r. w sprawie podziału na nowe gromady powiatu puławskiego.
- Spravočnaja knižka Liublinskoj guberni... po rasporjaženiju Gubernskogo Načalstva, Lublin 1905 r.
- Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, Województwo lubelskie, Warszawa 1924 r.
- Wykaz urzędowych nazw miejscowych w Polsce, t. 1-3, Warszawa 1980-1982 r.
- P. SZAFRAN, Rozwój średniowiecznej sieci parafialnej w lubelskiem, Lublin 1958 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Chruszczów (Nałęczów) | Mazury (Nałęczów) | Charz Drugi | Charz Pierwszy | Dębniak (Nałęczów) | Kolonia (Nałęczów) | PałubyOceń: Bochotnica (Nałęczów)