18 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, będący istotnym wydarzeniem w skali globalnej. W tym roku data ta przypada na czwarty raz, odkąd został wprowadzony, a jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnący problem mowy nienawiści w różnych formach. To zjawisko dotyka wszelkich warstw społecznych, niezależnie od wieku czy statusu materialnego. Istotnym krokiem w walce z tym zjawiskiem są działania podejmowane przez organy ścigania, w tym polską Policję.
Wprowadzenie Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Mowie Nienawiści miało na celu nie tylko upamiętnienie ofiar incydentów związanych z nienawiścią, ale także edukację społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z tym problemem. Mowa nienawiści obejmuje nie tylko słowne ataki, ale również formy wizualne, takie jak grafiki czy filmy, które mogą być udostępniane bezrefleksyjnie, w szczególności przez młodzież. Zjawisko to przyczynia się do marginalizacji oraz stygmatyzacji osób z grup szczególnie wrażliwych.
Polska Policja aktywnie działa na rzecz ograniczenia mowy nienawiści. W ramach planu działań na lata 2022-2025 powołano koordynatorów, którzy mają za zadanie nie tylko reagowanie na przypadki mowy nienawiści, ale również prowadzenie działań profilaktycznych. Choć polski system prawny nie wprowadza odrębnych regulacji dotyczących mowy nienawiści, istnieją przepisy kodeksu karnego, które pozwalają na ściganie przestępstw związanych z tym zjawiskiem, takie jak nawoływanie do nienawiści czy znieważenie innych osób. To podejście ma na celu nie tylko ochronę poszkodowanych, ale i edukację społeczeństwa odnośnie szkodliwości tego typu wypowiedzi.
Źródło: Policja Puławy
Oceń: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści – Wydarzenie, które zmienia perspektywę
Zobacz Także