Zabytki Nałęczowa

Zwykle się mówi, że niektóre miejscowości mają coś w sobie. Do pewnych miejsc i okolic często wracamy, bo mają swoje Genius Loci. Takim miejscem bez wątpienia jest Nałęczów. Liczne zabytki, ciekawa infrastruktura, ultra czyste powietrze, to wszystko składa się na wyjątkowość tego miasteczka. Planując swój urlop, warto jest wziąć pod uwagę fakt, że atrakcje i zabytki miasta Nałęczów wydłużają pobyty turystów- miejsc wartych odwiedzenia jest sporo, dlatego nie da się wszystkiego zobaczyć w ciągu kilkudniowego pobytu. To sprawia, że turyści chętnie tutaj wracają i stają się bywalcami Nałęczowa.

Pałac Małachowskich

DSC00325

Adres: Aleja Stanisława Małachowskiego 3, 24-140 Nałęczów

Jednym z miejsc, gdzie nawet mało wrażliwa osoba wyczuje ich urok jest zlokalizowany w Parku Zdrojowym Pałac Małachowskich. Obiekt ma coś w sobie, ciągle tętniący życiem, zawsze gotowy przyjąć każdego gościa. Ten bardzo rozpoznawalny zabytek Nałęczowa, został zbudowany w latach siedemdziesiątych XVIII wieku przez Stanisława i Mariannę Małachowskich. Obiekt na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany ze względu na zmieniających się właścicieli z rodziny Małachowskich oraz duży napływ ich znajomych, gości i kuracjuszy. Jednak warto wspomnieć, że pomimo tych zmian pewne pomieszczenia zachowały się w stanie pierwotnym- jednym z nich jest Sala Balowa. Jej autentyczny charakter sięgający ponad 220 lat wzbudza zachwyt i podziw zarówno znawców, fachowców jak i turystów. Ponadto w Pałacu Małachowskich, znajduje się Muzeum Bolesława Prusa, Sala Portretowa gdzie odbywają się wieczorki poetyckie czy też Sala Zielona, z której rozpościera się piękny widok na Aleje Lipową. Na parterze pałacu znajduje się Kawiarnia Pałacowa, w której można napić się dobrej kawy, czy też potańczyć podczas często tu organizowanych wieczorków tanecznych.

Muzeum Stefana Żeromskiego

DSC00380 (1)

Adres: Stefana Żeromskiego 8, 24-140 Nałęczów

Jest to nic innego jak dawna pracownia pisarza oraz miejsce jego twórczości. Chata zbudowana na początku XX wieku, usytuowana jest na wzgórzu ulicy Stefana Żeromskiego. Pierwsze co rzuca się w oczy to styl obiektu- znacznie odbiega on od znanej już architektury willowej Nałęczowa. Zabytek nawiązuje bowiem do budownictwa ludowego Podhala, stylu zakopiańskiego. Portrety, pamiątki rodzinne, meble stanowią ekspozycję muzeum oraz autentyczne wyposażenie miejsca twórczości Stefana Żeromskiego. Tuż za chatą w dolnej części ogrodu, znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego – przedwcześnie zmarłego syna artysty.

Kaplica p.w. Św. Karola Boromeusza

11087786_1587057611578904_7427805221580339235_o

Adres: Armatnia Góra 18, 24-140 Nałęczów

Jest to kolejny zabytek Nałęczowa, zbudowany w stylu zakopiańskim w 1917 roku. Obiekt zlokalizowany blisko centrum Nałęczowa, przy ulicy Armatnia Góra. Mimo, że turyści jak i tubylcy nazywają go kaplicą, to jednak formalnie nosi nazwę kościoła rektoralnego. Ten nałęczowski zabytek sakralny został zbudowany z drewna, natomiast dach pokryty gontem. Miejsce to jest bardzo szczególne – to właśnie tutaj podczas swoich wizyt w Nałęczowie, mszę święte odprawiał m.in. ówczesny kardynał, a późniejszy papież Karol Wojtyła. Pomimo, że w Nałęczowie znajduje się kościół parafialny, to jednak miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, ale przede wszystkich turystów i kuracjuszy.

Brama Wschodnia

Zabytkowa brama stanowiąca wejście do Parku Zdrojowego, znajduje się we wschodniej części Parku od strony ulicy Lipowej i Urzędu Miasta Nałęczów. Powstała w tym samym czasie co Pałac Małachowskich, brama posiada charakterystyczną wieżyczkę nazywaną „wieżą Aldony”. Brama Wschodnia została wybudowana w stylu barokowym, znajduje się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego. Obecnie na parterze obiektu funkcjonuje cukiernia.

Zabytkowe wille

123123123

Adres: Ulice Armatnia Góra, Lipowa, Poniatowskiego

Nałęczów znany jest z tego, że jego architektura opiera się na słynnych zabytkowych willach, które nadają duszę temu uzdrowiskowemu miasteczku. Budowle skrywane są przez różnorodną zieleń Nałęczowa – wpisane są nie tylko w krajobraz ale i historię tego miejsca. Zabytki, które powstały na przełomie XIX i XX wieku usytuowane są głównie przy ulicach : Lipowej, Armatniej Góry oraz Poniatowskiego. Do najbardziej znanych tego typu obiektów należy m.in.: Willa Podgórze, Willa Oktawia, Willa Zofijówka, Willa Ustronie, Willa Ukraina, Willa Starówka, Willa Raj, Willa Nagórze, Willa Brzozy, Willa Borowianka, Willa Doktorska, Willa Czekoladka, Willa Różana, Willa Gioia, Willa Mazowsze, Willa Tolin, Willa Aniela, Willa Uciecha, Willa Pod Matką Boską, Willa Batorówka.

Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela

DSC00632

Adres: Bochotnica 3, 24-140 Nałęczów

Zabytkowy kościół parafialny zlokalizowany jest na wzniesieniu przy ulicy Bochotnica. Kościół jest trzecią w historii parafii Nałęczowa świątynią. Początkowo zabytek sakralny był drewniany, dopiero później w połowie XVIII wieku wybudowano nowy kościół, a zakończenie prac i wyposażenie świątyni nastąpiło dopiero za Stanisława Małachowskiego. Obiekt w całości murowany, zbudowany w stylu barokowym. W środku znajdują się cztery ołtarze z obrazami: Św. Jana Chrzciciela patrona parafii oraz Miłosierdzia Bożego, Św. Tekli oraz Św. Mikołaja, Św. Stanisława Kostki i Św. Józefa. Na chórze kościoła znajdują się organy 12 – głosowe. Z zewnątrz można zauważyć wieżę kościelną, a na niej dwa dzwony z 1949 roku. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym spoczywa wiele ważnych dla Nałęczowa osobistości. Cmentarz ten, był też inspiracją twórczą dla artystów m.in. Ewy Szelburg Zarębiny.

Domek Grecki

DSC00682

Adres: Aleja Kasztanowa 8, 24-140 Nałęczów

Domek grecki w zespole pałacowo-parkowym w Nałęczowie, to zabytkowa architektura znajdująca się nieopodal stawu parkowego.  Budowla powstała w 1882 roku, a obecnie stanowi cząstkę Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”. Obecnie mieści się tu centrum diagnostyki obrazowej i wykonywane są tu m.in. zdjęcia rentgenowskie.

Ochronka

Jest to kolejny zabytek Nałęczowa, mocno związany z postacią Stefana Żeromskiego. Pisarz na dobre wkupił się w łaski lokalnych mieszkańców – postanowił zadbać o nałęczowskie dzieci, które bez opieki błąkały się po ulicach miasta. To właśnie dla nich zbudował dom, będący schronieniem i bezpieczną przystanią. Stąd też nazwa budowli „Ochronka”.  Nawet w swoim testamencie, Stefan Żeromski zaznaczył że budynek ma być własnością publiczną i służyć mieszkańcom Nałęczowa. Budynek powstał w 1907 roku z projektu Jana Witkiewicza.

Adres: Poniatowskiego 39, 24-140 Nałęczów

Domek Gotycki

DSC00358

Adres: Aleja Kasztanowa 6, 24-140 Nałęczów

Jest to zabytkowa Willa Zakładowa, która została zbudowana w latach 80-tych XIX wieku w stylu gotyku włoskiego – tak wówczas popularnego na wyspach brytyjskich. Stąd właśnie nazywany jest Willą Angielską czy też właśnie Domkiem Gotyckim. Budowla pierwotnie miała przeznaczenie usługowe, mieściły się tu biura, sklepy, a na piętrze mieszkania. Obecnie znajduje się tutaj siedziba LOT Nałęczów, gdzie można zasięgnąć informacji turystycznej o Nałęczowie.

Dom Ludowy

11807303_1639863192965012_1089492579570190595_o

Adres: Lipowa 43, 24-140 Nałęczów

Dom Ludowy to urokliwy budynek znajdujący się przy ulicy Lipowej. Zbudowany w 1906 roku, wg projektu Zenona Chrzanowskiego z z inicjatywy Nałęczowskiego Towarzystwa Kredytowego. E. Szelburg-Zarembina uwieczniła „Ludowiec” w Miasteczku aniołów, a swego ojca kasjera spółdzielni- w opowiadaniu Najmilsi. W podpiwniczeniu „Ludowca” znajdowała się herbaciarnia, w której, jak rzekła „kronikarka” Łucja Hornowska, bywał m.in. „wesołek” B. Prus. Budynek początkowo był siedzibą banku i właśnie z tą myślą został zbudowany. Obecnie mieści się tu kawiarnia oraz sklep.

Malowniczy Nałęczów wraz ze swoją bogatą historią i jej zabytkami tworzy kolektyw, obok którego nie da się przejść obojętnie. Każdy kto chociaż raz przyjedzie do tego uzdrowiskowego miasteczka zapragnie do niego wrócić. Nie bez powodu swój literacki wizerunek Nałęczowa kreowali Bolesław Prus czy Stefan Żeromski, a utwierdzenie tego można odczuć obecnie w ich nałęczowskich muzeach. Dawny klimat uzdrowiska zauważalny jest w twórczości Ewy Szelburg Zarębiny, która tutaj właśnie dorastała. To wszystko nadaje duszę miastu i świadczy o jego bogatej historii, z którą każdy powinien się zapoznać.

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.