Wąwolnica

Wąwolnica to mała miejscowość położona w dość bliskiej okolicy Nałęczowa nad rzeką Bystrą. Zlokalizowana jest na granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego pomiędzy bardzo znanymi centrami turystycznymi Kazimierz Dolny – Nałęczów- Puławy. Na wzgórzu pośród drzew, dumnie prezentuje się strzelisty kościół parafialny p.w. Św. Wojciecha. Zabytek sakralny został zbudowany w stylu neogotyckim na początku XX wieku.

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy

Wąwolnica to miejsce przede wszystkim znane za sprawą kultu maryjnego, którego tradycja sięga czasów najazdów tatarskich XIII wieku. Zgodnie z przypisami kiedy Tatarzy napadli na Lublin i okolice, skierowali się w stronę Wąwolnicy. W bliskiej miejscowości Kębło założyli obóz, w którym gromadzili wszelkie zrabowane kosztowności. Kiedy jednak nawiązała się walka z polskimi oddziałami, Tatarzy bitwę przegrali i uciekając chcieli zabrać skradzione rzeczy m.in. figurkę Matki Bożej. Wówczas nad figurką zabłysła jasność, a sam posąg uniósł się do góry. Tatarzy się przestraszyli i uciekli w popłochu.

Figurka Matki Bożej Kębelskiej znajduje się obecnie w kaplicy przy Sanktuarium bazylice Św. Wojciecha w Wąwolnicy. Jest ona obiektem licznych pielgrzymek nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z terenów całej Polski. Udokumentowane są świadectwa ludzi, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Kębelskiej otrzymali ogromne łaski zdrowia, które we współczesnej medycynie uznawane są za cuda. Raz w miesiącu odprawiane są również specjalne nabożeństwa o uzdrowienie duszy i ciała, które sprowadzają do Wąwolnicy prawdziwe tłumy pielgrzymów.

Cmentarz parafialny

Niedaleko kościoła w odległości ok. 1 km w stronę Kębła, znajduje się cmentarz parafii Wąwolnica. Pomimo, że z oczywistych względów jest to miejsce modlitwy, zadumy i refleksji, to jednak w oczy rzuca się wyjątkowe położenie nekropolii. Cmentarz znajduje na zboczach wzniesień pośród wąwozów, co zwłaszcza nocą przy zapalonych zniczach wygląda wyjątkowo i nie powtarzalnie.

Przez Wąwolnicę przebiega zabytkowa kolej wąskotorowa z Nałęczowa w kierunku Karczmisk, prężnie działa tu również Klub Sportowy Wawel Wąwolnica, dostarczając swoim kibicom nie mało emocji sportowych. Wąwolnica pomimo swojej lokalizacji nieco z boku od silnych punktów turystycznych takich jak Kazimierz Dolny czy Nałęczów, jest miejscem szczególnym i będąc w pobliżu naprawdę warto tu przyjechać.

 

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.