Nowy Park Zdrojowy w Nałęczowie- pomysły są, funduszy brak.

Nadal nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na remont Parku Zdrojowego. Wniosek miasta o przyznanie środków unijnych na ten cel nie uzyskał dofinansowania, jednak znalazł się na liście rezerwowej.

Pieniądze miały pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, które lubelski Urząd Marszałkowski przyznawał na projekty dotyczące lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Urząd Miasta chciał, by na remont parku Zdrojowego trafiło ok. 11 mln złotych. – Bez dotacji nie wykonamy zaplanowanych prac. Nie stać nas na to, by z budżetu gminy przeznaczyć 14 milionów złotych na odnowę parku. Dotacja miałaby pokryć 85 procent tych kosztów – tłumaczy burmistrz miasta Andrzej Ćwiek.

Potrzebę rewitalizacji parku dostrzegają także odwiedzający go mieszkańcy. – Należy usunąć z drzew stare, uschnięte konary, dokonać nowych nasadzeń, wyremontować tak charakterystyczne miejsca jak m.in. Źródełko Miłości czy mosty – wylicza Jerzy Sołdek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Projekt, dzięki któremu wizytówka miasta odzyskałaby dawny blask, zakładał, że jeśli wniosek zostałby oceniony pozytywnie, prace ruszyłyby jeszcze na wiosnę. – Wiemy, że przeprowadzenie prac w parku jest konieczne. Inwestycja zajęłaby nam dwa lata. Jeśli otrzymalibyśmy dofinansowanie, zakończyłaby się w 2018 roku – tłumaczy burmistrz.

Wniosek nałęczowskiego ratusza został jednak odrzucony, ponieważ w puli zabrakło pieniędzy. – Projekt miasta pozytywnie przeszedł wszystkie etapy oceny, lecz ze względu na ograniczony budżet konkursu, tj. 11,46 mln zł, nie uzyskał dofinansowania i aktualnie znajduje się na liście rezerwowej. Wsparcie przyznano innym pięciu projektom – tłumaczy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Beata Górka.

Nałęczów odwołał się od decyzji marszałka, odwołanie zostanie rozpatrzone w piątek. Jeśli wniosek ponownie zostanie odrzucony, burmistrz zapowiada, że będzie chciał przeprowadzać remont sukcesywnie i z własnych środków.

 

źródło: kurierlubelski.pl

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.