Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Na przestrzeni lat Nałęczów odwiedzany był przez duże grono znanych gości, artystów, którzy wśród malowniczych krajobrazów szukali weny czy też leczyli się w miejscowy uzdrowisku. Zazwyczaj przyjeżdżali oni na krótsze okresy czasu. Jest jednak osoba, która z Nałęczowem związała się na lata. Tutaj tworzyła, tutaj przeżywała swoje osobiste rozterki jak również angażowała się w sprawach społecznych. Mowa oczywiście o Stefanie Żeromskim, urodzonym 14 października 1864 roku w małej miejscowości Strawczyn niedaleko Kielc. Żeromski w Nałęczowie pozostawił wiele śladów swojego bytu, jednym z nich jest właśnie Muzeum Stefana Żeromskiego.

Autor „ Przedwiośnia” do Nałęczowa przyjechał pierwszy raz w wieku niespełna 26 lat w celu podjęcia pracy nauczyciela dzieci Michała Górskiego, który był właścicielem folwarków w Nałęczowie i Antopolu. Żeromski zamieszkał u swojego pracodawcy na terenie obecnego Parku Zdrojowego. Praca, ale i warunki przyrody były okazją do poprawienia sytuacji materialnej jak i zdrowotnej. Stefan Żeromski wkupił się w łaski mieszkańców Nałęczowa, interesowały go szczególnie sprawy oświaty ludowej. Jeden rok pobytu tutaj, przełożył się na pierwsze dzieło literackie „Siłaczka”. To tutaj poznał również swoją przyszłą żonę Oktawię, z którą wyjechał na pewien czas do Szwajcarii.

Uroki Nałęczowa tak bardzo zawładnęły sercem Stefana Żeromskiego, że postanowił zbudować tutaj swój własny letni domek do pracy twórczej. Budowa drewnianej Chaty została zakończona w 1905 roku. Sama lokalizacja obiektu jest wyjątkowa, na szczycie góry przy obecnej ulicy Stefana Żeromskiego, wśród wysokich drzew, krzewów i zieleni. Tutaj właśnie pisarz z dala od zgiełku i hałasu miasta i odwiedzających go kuracjuszy mógł w spokoju tworzyć swoje dzieła. Dom został zbudowany na wapiennej podmurówce w stylu zakopiańskim, tak wyróżniającym się na terenie Nałęczowa.

Obecnie mieści się tu Muzeum Stefana Żeromskiego, które oficjalnie zostało otwarte w 17 czerwca 1928 roku. Strzelista budowla stanowi nałęczowski odział Muzeum Lubelskiego. Chata poświęcona jest życiu i twórczości pisarza. Wyposażenie pracowni jest oryginalne i posiada meble, obrazy, listy i pamiątki Stefana Żeromskiego z lat jego działalności literackiej.

Mauzoleum Adama Żeromskiego

W głębi ogrodu na terenie posesji, znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego – jedynego syna Stefana Żeromskiego. Adaś był chorowitym chłopcem i kiedy w 1918 roku poważnie zachorował na gruźlicę, rodzice za namową lekarza postanowili przywieźć syna do Nałęczowa. Postępująca choroba nie dała za wygraną i mimo sprzyjającego nałęczowskiego klimatu, Adam umarł w wieku 19 lat. Zarówno Chata jak i Mauzoleum zostały zbudowane na podstawie projektu Jana Koszyc-Witkiewicza- autora wielu innych projektów w Nałęczowie np. Ochronki ufundowanej przez Stefana Żeromskiego dla nałęczowskich dzieci.

Muzeum Żeromskiego stanowi cząstkę jego życia i twórczości, cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród turystów polskich jak i zagranicznych. Warto jest odwiedzić to miejsce i na własnej skórze odczuć duszę tej Chaty i wydarzeń jakie miały tu miejsce.

Adres: Stefana Żeromskiego 8, 24-140 Nałęczów

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.