Malarstwo Wojciecha Zubali w Nałęczowie

Galeria sztuki spa spot w Nałęczowie rozpoczyna tegoroczny sezon wystawą malarstwa Wojciecha Zubali, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta pokaże swoje najnowsze obrazy. „Obrazy Wojciecha Zubali nie są odwzorowaniem natury. To raczej ekspresja jej odbioru, opis przeżycia odtworzony w procesie twórczym – mówi Janusz Michalik, kurator wystawy i właściciel galerii sztuki spa spot. Zaproponowana odbiorcy wizja jest dokładnie przemyślana, wykonana perfekcyjnie, bez zawahań, pewnym gestem. Wynik jest fascynujący: lekkość i pozorna przypadkowość linii i wstęg, labirynt szczegółów w jednorodnej, zharmonizowanej całości”.

Sam artysta uważa, że sztuka jest sposobem na poznanie rzeczywistości i wewnętrzne poznanie samego siebie. „Moje obrazy nie konkurują z naturą, nie naśladują jej. Są wyrazem namiętności, a także głębokiego przekonania, że emocje można wyrazić środkami czysto malarskimi” – podkreśla Zubala. Historyk sztuki Jagoda Barczyńska zwraca uwagę, że nastrój i intensywność przeżyć artysty wyraźnie widać w jego wyrafinowanych wyborach kolorystycznych. „Barwa szara poszerzona niekiedy o kolor miętowy najlepiej zdaje się oddawać refleksyjność jego usposobienia” – zauważa Jagoda Barczyńska. Zadziwiają ją zielenie, „po które malarz z upodobaniem sięga i łączy z barwą minerałów: szmaragdu, malachitu, turkusu czy kolorem morza”. Właśnie te prace pokazuje galeria sztuki spa spot w Nałęczowie.

O artyście

Wojciech Zubala urodził się w 1964 roku. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa.

O wystawie

Wystawa czynna od 24 kwietnia do 22 maja 2016 roku. Galeria sztuki spa spot w Nałęczowie, ul. Andriollego 5. Prośba o wcześniejsze uprzedzenie o planowanej wizycie, tel. 886 451 365

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.