Wojciechów

Ta niewielka miejscowość położona na wyżynie lubelskiej, oddalona jest o 6 km od Nałęczowa. Malowniczo położona pośród lasów i pól, urzeka swoją cichą i spokojną okolicą oraz notuje coraz to większą liczbę odwiedzających ją turystów. Wojciechów znany jest przede wszystkim jako centrum sztuki kowalskiej.

Muzeum Kowalstwa

Zlokalizowane jest w zabytkowej Wieży Ariańskiej, wybudowanej w pierwszej połowie XVI wieku i zajmuje ostatnią kondygnację tej zabytkowej budowli. Muzeum zostało otwarte w 1993 roku i jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce. Znajdują się tutaj przyrządy, które używane są w rzemiośle kowalstwa, jak również metalowe narzędzia rolnicze, bowiem zawód ten od zawsze był związany i towarzyszył rolnictwu. Oprócz tego można tu zobaczyć prace oryginalne jak np. metalowy pas cnoty, zegar słoneczny czy też repliki broni z dawnych lat. Miejsce to jest ważnym ogniwem edukacji regionalnej, jest celem odwiedzin grup zorganizowanych jak i wycieczek szkolnych. Zbór eksponatów Muzeum Kowalstwa stale się rozrasta, z roku na rok przybywa coraz więcej atrakcji tego miejsca.

Kuźnia Wojciechów

Jest to artystyczna kuźnia zlokalizowana w Wojciechowie, która działa nieprzerwanie od 1920 roku. Eksponatami są tu wyroby kowalstwa artystycznego takie jak np. kute meble, bramy, furtki, lampy drzwi i wiele innych. Odbywa się tu wiele imprez związanych z kowalstwem o charakterze ogólnopolskim – Spotkania Kowali, Warsztaty Kowalskie czy też Targi Sztuki Kowalskiej. Kuźnia w Wojciechowie jest bardzo znaną atrakcją turystyczną – często odwiedzana przez wycieczki szkolne i grupy zorganizowane.

Wojciechów jest mniej znaną, ale za to bardzo ciekawą miejscowością turystyczną, którą naprawdę warto odwiedzić. Bliska odległość od Nałęczowa jest atutem, który każdy turysta odwiedzający ten region powinien wykorzystać – nie zależnie czy jest wielbicielem sztuki kowalstwa czy też jest z owym tematem na bakier.

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.