Pałac Małachowskich w Nałęczowie

Mimo, że znajduje się raczej na uboczu Parku Zdrojowego, to jednak Pałac Małachowskich stanowi ikonę Nałęczowa i jest najważniejszym zabytkiem tego miasta. Być w Nałęczowie i nie odwiedzić tego obiektu to występek przeciwko kulturze, tradycji i historii tego uzdrowiskowego miasteczka.

Majestatyczny, stojący niedaleko wejścia do parku od strony Bramy Wschodniej urzeka swoją wielkością i barokowym stylem wykonania. Przed samym pałacem, w oczy rzuca się duży plac z dwoma bocznymi uliczkami, po środku którego znajduje się dywan kwiatowy. Widok ten onieśmiela zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy większość roślin jest w fazie rozkwitu. Zasiadając na ławeczce przed placem, można delektować się widokiem pałacu oraz zapachem kwiatów. Pałac Małachowski stanowi ważną cząstkę historii miasta Nałęczów.

Zaprojektowany przez architekta królewskiego Ferdynanda Nax’a, budowany był w latach siedemdziesiątych XVIII wieku przez Stanisława i Mariannę Małachowskich. Pałac powstał na murowanej części dawnego Domu Pańskiego, który niegdyś stał w tym miejscu. Ze względu na uzdrowiskowy i leczniczy charakter miasta, do pałacu przyjeżdżali dalecy i bliscy krewni Małachowskich, ich przyjaciele i znajomi. Z tego względu obiekt był modernizowany wraz z upływem czasu, przygotowany do przyjęcia coraz większej liczby gości i kuracjuszy. Obecnie tak jak dawniej, parter pałacu stanowi przede wszystkim Kawiarnia Pałacowa, która funkcjonuje w miejscu dawnej restauracji. Można tutaj ukoić swoje podniebienie, napełnić żołądek oraz potańczyć, bowiem organizowane są tu dość często wieczorki taneczne. W sezonie letnim z powodzeniem funkcjonuje taras kawiarniany, dzięki któremu można poczuć bliskość z naturą Parku Zdrojowego.

Pierwsze piętro pałacu to zbiór rzeczy i suwenirów, które pamiętają jeszcze lata początkowe funkcjonowania obiektu. Zapach historii tego miejsca można poczuć w Sali Balowej, która mimo wielu modernizacji zachowała się w stanie oryginalnym przez ponad 200 lat. Wyjątkowo dobra akustyka sprawia, że obecnie odbywają się tu koncerty harmonijne czy spotkania autorskie. Salon Różowy jak często nazywa się Sale Portretową to miejsce, gdzie również odbywają się wieczorki poetyckie czy koncerty muzyki salonowej.

Przepiękną nałęczowską panoramę Alei Lipowej można podziwiać z okien Sali Zielonej, która mieści się w środkowej części Pałacu Małachowskich. Elementy wystroju obiektu takie jak meble, świeczniki, lustra czy dywany mają w sobie duszę lokatorów pałacu, którzy je użytkowali na przestrzeni setek lat. Daje to niesamowity efekt doznania i przeżycia osobom, które obecnie odwiedzają to miejsce jako atrakcje turystyczną. Wyposażenie ruchome Pałacu Małachowskich, które wpisane jest do rejestru zabytków towarzyszy wszelkim wydarzeniom kulturalnym i daje możliwość cofnięcia się w czasie do dawnych lat bytu tego obiektu.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Dwa pomieszczenia na parterze zajmuje Muzeum Bolesława Prusa, gdzie możemy zgłębić i poznać życie artysty, dla którego Nałęczów był miejscem inspiracji. Zostało otwarte w 1961 r. i stanowi ono odział Muzeum Lubelskiego. Pisarz był bywalcem Nałęczowa, często przyjeżdżał tu szukać swojej weny czy też zdrowia, a podczas swoich wizyt mieszkał właśnie w Pałacu Małachowskich. To właśnie w tym obiekcie Bolesław Prus pisał swoje największe tytuły.

Muzeum skupia pamiątki, rękopisy, listy i inne materiały, które opisują twórczość i osobowość autora „Lalki”, z naciskiem na jego związek z Nałęczowem. Muzeum jest poniekąd podziękowaniem dla Bolesława Prusa, za jego dorobek literacki powiązany przecież z regionem ziemi lubelskiej oraz za promowanie działalności nałęczowskiego Zakładu Leczniczego. Przed pałacem znajduje się bardzo oryginalny pomnik artysty, który został przedstawiony siedzący na typowej dla Parku Zdrojowego ławeczce. Rok rocznie w Nałęczowie w Pałacu Małachowskich organizowana jest Majówka z Prusem, która podkreśla związek artysty z miastem.

Niezależnie czy na dworze upalne lato, czy sroga zima, Pałac Małachowskich w Nałęczowie tętni życiem i niczym gospodarz zaprasza gości w swoje progi. Warto jest więc znaleźć chwilę czy dwie, by odwiedzić to niezwykłe, przepełnione bogatą historią i tradycją miejsce.

Adres: Aleja Stanisława Małachowskiego 3, 24-140 Nałęczów

| Ocena: 5/5 na podstawie 1 recenzji.